Web Content Display Web Content Display

OCHRONA LASU

Ochrona lasu jest szerokim pojęciem obejmującym bardzo różnorodne działania w ramach działalności prowadzonej przez Lasy Państwowe.

 
Ochrona lasu jest szerokim pojęciem obejmującym bardzo różnorodne działania w ramach działalności prowadzonej przez Lasy Państwowe. Zabiegi ochrony lasu zgrupowane są w kilku działach, w zależności od celu działania i przyczyn:
1. Ochrona lasu przed czynnikami biotycznymi - czyli działania wynikające z wpływu organizmów żywych na środowisko leśne posiadają bardzo szerokie spektrum sprawców :
- Ochrona lasu przed owadami – zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką i usuwaniem skutków działalności szkodników owadzich w różnych fazach rozwojowych drzewostanów
- Ochrona lasu przed grzybami – j.w. w odniesieniu do grzybów patogenicznych
- Ochrona lasu przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę leśną – obejmuje działania gospodarcze zmierzające do ograniczenia szkód wyrządzanych głównie w uprawach leśnych i młodnikach lub do zminimalizowania wpływu tych szkód na przyszły wzrost i jakość drzewostanu.
- Ochrona lasu przed szkodami pochodzenia antropogenicznego – działalność zmierzająca do usuwania skutków i zapobieganiu szkodom powstającym w wyniku działalności człowieka
2. Ochrona lasu przed czynnikami abiotycznymi - czyli działania wynikające z wpływu czynników nieożywionych środowiska, na których powstanie człowiek z reguły nie ma wpływu :
 - Ochrona lasu przed pożarami – bardzo rozbudowana działalność, głównie profilaktyczna prowadzona w celu jak najlepszego zabezpieczenia lasów przed jednym z najgroźniejszych żywiołów
- Ochrona lasu przed szkodami powodowanymi przez wiatry i śnieg – polega głównie na usuwaniu szkód powodowanych przez te czynniki oraz działaniach zmierzających do uzyskania jak największej odporności drzewostanów na skutki oddziaływania wiatru i opadów śniegu.
3. Ochrona przyrody - działania obejmują inwentaryzację walorów przyrodniczych terenu RDLP Olsztyn oraz identyfikację zagrożeń przyrody, a także plan działań – zestawienie prac objętych programem ochrony przyrody i wskazania kolejnych obiektów do objęcia szczególnymi formami ochrony.
 
Czynniki biotyczne 
 

Owady szkodliwe

Duży udział jednogatunkowych drzewostanów (81,5 % powierzchni drzewostanów Nadleśnictwa zajmują drzewostany sosnowe, występujące na siedliskach borowych) sprzyja rozwojowi szkodliwych owadów. Największe zagrożenie stanowią:
Szkodniki pierwotne (atakujące drzewa zdrowe): brudnica mniszka, strzygonia choinówka, boreczniki
Szkodniki wtórne (atakujące drzewa osłabione): kornik drukarz, przypłaszczek granatek, opiętek dwuplamkowy
Opiętek dwuplamkowy w ostatnich latach nabrał szczególnego znaczenia gospodarczego w naszych lasach doprowadza, bowiem do zamierania drzewostanów dębowych, powodując ogromne straty. 

Grzyby 

Zagrożenie ze strony chorób grzybowych występuje zasadniczo w drzewostanach sosnowych na gruntach porolnych w południowo – zachodniej części Nadleśnictwa. Największe zagrożenie stwarza tu huba korzeniowa. Ograniczanie szkód powodowanych przez tego patogenu polega na smarowaniu pniaków preparatem Pg IBL po zabiegach pielęgnacyjnych.
W drzewostanach świerkowych i z udziałem świerka największe szkody wyrządza opieńka miodowa. Zwalczanie tego patogenu polega na usuwaniu drzewek przez niego opanowanych.
Inne istotne choroby grzybowe to: zamieranie pędów sosny, zamieranie jesionów, czyreń sosnowy, rdza kory sosny.

Zwierzyna

Głównymi sprawcami szkód od zwierzyny są jelenie i sarny. Szkody wyrządzane przez nie polegają na zgryzaniu pędów i pączków, spałowaniu kory drzew, łamaniu drzewek i osmykowaniu. Najbardziej uszkadzane są gatunki: sosna, świerk, modrzew, dąb, klon, jawor, jesion, buk, lipa.
Lokalnie szkody wyrządzają bobry, które piętrząc wodę powodują miejscowe podtapianie drzewostanów w leśnictwie Łuka oraz ścinają drzewka w młodniku w leśnictwie Nowiny.
Ochrona drzewostanów przed zwierzyną polega na chemicznym i mechanicznym zabezpieczaniu powierzchni najbardziej narażonych.

Czynniki abiotyczne 

 

Największe zagrożenie ze strony czynników abiotycznych mogą stwarzać huraganowe wiatry, susze, wiosenne przymrozki, nadmierne opady śniegu oraz długotrwałe, wiosenne podtapianie terenów na siedliskach wilgotnych i bagiennych.
Panujące zachodnie wiatry często powodują szkody w drzewostanach w postaci złomów i wywrotów. Niedobór opadów charakterystyczny dla okresu wczesnowiosennego, stwarza na łatwo przepuszczalnych glebach niekorzystne warunki odnowieniowe, szczególnie dla rozwoju młodych upraw leśnych. Przymrozki późne (średnio 14 dni w roku) stanowią duże zagrożenie dla nowo zakładanych upraw, szczególnie na siedlisku Lw i LMw. 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Dębolandia” finalistą konkursu Drzewo Roku.

„Dębolandia” finalistą konkursu Drzewo Roku.

Dąb usytuowany w okolicach Małdańca na terenie Nadleśnictwa Szczytno będzie walczył o tytuł Drzewa Roku w konkursie Klubu Gaja.

Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń nadesłanych z całej Polski, Jury konkursowe – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – wybrało 16 drzew, które są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią naszej kultury i historii. Jednym z nich jest zgłoszony przez Nadleśnictwo Szczytno dąb  w mini zielonej klasie  „Dębolandia". 

Już w czerwcu odbędzie się ogólnopolski plebiscyt na Drzewo Roku 2017.Zapraszamy do oddania głosu na naszego kandydata na www.drzeworoku.pl.

Nasz finalista rośnie w sąsiedztwie leśniczówki Lipnik, liczy ok. 300 lat i chociaż nie jest pomnikiem przyrody ma dla szczycieńskich leśników szczególne znaczenie. Oprócz spełniania swojej klasycznej roli „króla lasu", czyli górowania nad sąsiednimi drzewostanami i porażania swym majestatem, od kilkunastu lat aktywnie uczestniczy w życiu Nadleśnictwa Szczytno. Jest on wyjątkowym członkiem leśnej rodziny. Przyczyniło się  do tego jego usytuowanie, budowa, cenne zasoby i historia. Dąb rośnie w pobliżu ścieżki edukacyjnej „Droga do przyrody" oraz towarzyszącego jej  obiektu rekreacyjno – sportowego. W związku z tym sąsiedztwem, pod jego konarami od wielu lat odbywają się m.in. różne wydarzenia z zakresu edukacji przyrodniczej społeczeństwa. Przedszkolaki  Miejskiego Przedszkola „Bajka" w ramach konkursu zorganizowanego przez Nadleśnictwo nazwały to miejsce „Dębolandią. Drzewo jest uczestnikiem różnej aktywności – jest obejmowany, obchodzony, przytulany, obmierzany i fotografowany przez liczną rzeszę przedszkolaków i dzieci szkolnych, które stale odwiedzają obiekt na Lipniku. Ten sędziwy „Dziadziuś" bywa też penetrowany przez małych turystów od środka, gdyż ma dużą dziuplę w odziomkowej części pnia. Nawet jego uszczerbki na zdrowiu są w tej sytuacji cenne. Dąb z Lipnika towarzyszy różnym imprezom cyklicznym: terenowym turniejom wiedzy o lesie, turniejom piłkarskim, piknikom rodzinnym, imprezom integracyjnym, grzybobraniom i wielu innym. Jest też  szczególnie wartościowy ze względów przyrodniczych. Dziupla drzewa i próchno, które w niej zalega to przebogate siedlisko pod kątem entomologicznym. Nasz Dąb to miejsce bytowania różnych okazów owadów m.in. chronionej Dyrektywą Unijną pięknej pachnicy dębowej (Osmoderma barnabita).

Drzewo przez ostatnie lata bardzo wiele przeszło. Z pięknego rozłożystego dębczaka o pomnikowych wymiarach zmieniło się w styranego, okrojonego, dziuplastego staruszka. Zostało m.in. uszkodzone przez huraganowe wiatry przechodzące przez nasze drzewostany w 2008 i 2016 roku.  W celu zapewnienia bezpieczeństwa turystom, odwiedzającym „Dębolandię" dąb dwukrotnie poddano zabiegom chirurgicznym, polegającym na obcięciu suchych i uszkodzonych konarów. Oprócz tego drzewo zostało zasiedlone przez szerszenie, które musiała unieszkodliwić specjalistyczna firma.

Dąb w „Dębolandii" czasy świetności ma już dawno za sobą. Ze względu na swój stan nie kwalifikuje się na pomnik przyrody. Pewnie nie dorównuje też innym przedstawicielom swojego gatunku: kształtem korony, grubością pnia, jego pokrojem czy zdrowotnością, ale dla nas i naszych gości jest bezcenny. Ponieważ uznaliśmy go za członka rodziny będziemy walczyć w miarę naszych możliwości o jego kondycję i zdrowie. Niech nam trwa jak najdłużej.